Demisie in timpul concediului

12 octombrie 2019 90

Bună! Vreau sa-mi dau demisia, dar nu as dori sa mai lucrez aceste 14 zile (preaviz). Pot sa imi solicit concediu anual plătit sau neplătit, iar aflându-ma deja in concediu, sa depun cererea de demisie?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Da, doar daca angajatorul va accepta cererea de concediu (platit - daca sunteti in graficul concediului, atunci angajatorul este obligat sa va ofere concediul platit, daca sunteti in afara graficului - la discretia angajatorului; neplatit - doar la discretia angajatorului daca nu faceti parte din categoria de salariati mentionata la... mai detaliat art. 120 alin. (2) din Codul muncii http://lex.justice.md/md/326757/) si emite un ordin prin care acest concediu va este oferit. Doar atunci, depuneti cerere de demisie in timpul concediului. In caz contrar, va trebui sa munciti acele 14 zile de preaviz inaintea demisiei. De asemenea, luati in calcul situatiile descrise de art. 85 alin. (2) din Codul muncii - cind preavizul inainte de demisie nu este obligatoriu sau acceptul angajatorului de a va elibera din functie la data solicitata de Dvs - vedeti art. 85 alin. (3) prim din Codul muncii.

Succes!

15 octombrie 2019