Demisie in timpul concediului anual

29 august 2017 802

Salut! Am decis sa demisionez in timpul concediului anual si am scris o cerere care a fost semnata chiar a doua zi dupa care mi s-au achitat concedialele doar pentru zilele de la inceputul concediului pina la data in care am scris cererea, desi pe parcursul anului nu am mai avut concediu (activez in invatamint). In codul muncii am citit ca in cazul demisionarii salariatul are dreptul la plata pentru salariul anual nefolosit. Intrebare: Daca demisionez inainte de sfirsitul concediului, angajatorul trebuie sa achite suma integrala pentru concediul anual sau totusi doar pentru zilele de pina la scrierea cererii de demisionare?

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

La art. 85 din Codul Muncii al Republicii Moldova se dispune obligativitatea angajatorului de a achita toate drepturile salariale ce i se cuvin angajatului în cazul demisiei ultimului.

Acum, în virtutea principiului egalității tuturor salariaților, consacrat la art. 5 lit.e.) din actul normativ menționat, norma... mai detaliat respectiva este incidenta și asupra raporturilor stabilite între angajator și salariatul aflat în concediu.

Și tot asta în contextul în care la art. 119 alin. (1) se stabileşte că în caz de încetare a contractului individual de muncă (la inițiativa oricărei dintre părțile contractului individual de muncă și în baza oricărui temei), salariatul are dreptul la compensarea tuturor concediilor de odihnă anuale nefolosite.

Succese!

30 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Actionati angajatorul in judecata. Acesta este obligat sa achite integral indemnizatia de concediu (concedialele). Nu are relevanta faptul demisionarii in timpul concediului. Dvs ati fi putut demisiona chiar si pina la acordarea concediului. Obligatia angajatorului de a achita indemnizatia de concediu oricum este valabila. Marimea indemnizatiei nu se stabileste in... mai detaliat functie de perioada in care depuneti cererea de demisie, ci in functie de timpul de munca lucrat pe parcursul unui an. Daca dvs ati activat un an intreg, atunci angajatorul trebuie sa achite integral indemnizatia.

Cele bune!

30 august 2017