Demisie in timpul concediului anual

11 iunie 2018 46

Buna ziua. Un angajat a depus cerere pe data de 22.05.18 pentru concediul de odihna anual (04.06.2018-01.07.2018). Pe 28.05.2018 a depus cerere de eliberare.
Va rog frumos sa imi spuneti care este modalitatea corecta de a perfecta documentele acestui angajat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ivan Coica
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna Cristina,
După expirarea a 14 zile de la data cînd angajatul a solicitat demisia (art.85 alin.1 CM ) și nu a depus în termen de 7 zile o cerere de retragere sau o noua cerere (art.85,alin. (4) CM), contractul individual de muncă încetează (art.81 lit.(b) CM ), ulterior angajatorul... mai detaliat este obligat să efectueze achitarea deplină (inclusiv si concediul anual nefolosit) a drepturilor salariale ce i se cuvin salariatului şi să-i elibereze carnetul de muncă şi alte documente legate de activitatea acestuia în unitate (art.85,alin. (4) CM). Perfectarea doc. Ordin de concediu, ordin de demisie, act de licidare (după caz), înscriere în carnetul de muncă.

13 iunie 2018