Demisie in timpul concediului ordinar, invatamânt

2 august 2018 47

Am ieșit în concediul ordinar pe data de 15 iunie 2018. Ultima dată a aflării în concediu - 15 august 2018. În ultima zi de muncă, adică pe 14 iunie, am ridicat salariul pentru perioada lucrată, inclusiv pentru ultima luna lucrata, plus îndemnizatia de concediu, care mi se cuvine. Pe data de 1 iulie am primit o ofertă de muncă la altă organizatie și doresc să mă concediez, în termeni legali (14 zile) de la locul precedent de muncă, astfel ca din 20 iulie să-mi încep activitatea la altă organizație. Va trebui oare să returnez anumite sume de bani la locul precedent de muncă, pe motiv că doresc să mă concediez înainte de încheierea concediului? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În caz că contractul anterior este pe perioada determinată, făra acordul angajatorului nu vă puteți concedia.
În toate celelalte cazuri depundeți cerere cu 14 zile înainte de concediere, careva obligații de plată nu teebuie să apară atît timp cît nu aveți alte careva întelegeri decît co tractul de muncă.

7 septembrie 2018