Demisie in timpul sarcinei

7 iulie 2018 99

Buna ziua. Activez de 4 ani la o companie, acum sunt insarcinata in luna 6. Dat fiind faptul ca am 18 zile de concediu anual nefolosite, am scris cerere de concediu sa le iau inainte de concediul prenatal, la care contabila-sef imi spune cum am avut tupeul sa-mi iau tocmai 18 zile de concediu si deja a doua oara insista sa scriu cerere de demisie, prima data fiind din cauza ca am fost pe buletin cu iminenta de avort. Ce pot face in cazul dat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Diana,
În nici un caz să nu scrieți cerere de demisie, însă o plângere la Inspectoratul de Stat al Muncii s-ar merită.
Dvs aveți dreptul sa solicitați acele zile de concediu.
Având în vedere situația Dvs, mai jos vedeți prevederile Codului muncii referitor la concediul prenatal și postnatal:
Articolul 115. Modul de... mai detaliat acordare a concediului de odihnă anual
(1) Concediul de odihnă pentru primul an de muncă se acordă salariaţilor după expirarea a 6 luni de muncă la unitatea respectivă.
(2) Înainte de expirarea a 6 luni de muncă la unitate, concediul de odihnă pentru primul an de muncă se acordă, în baza unei cereri scrise, următoarelor categorii de salariaţi:
a) femeilor – înainte de concediul de maternitate sau imediat după el;
b) salariaţilor în vîrstă de pînă la 18 ani;
c) altor salariaţi, conform legislaţiei în vigoare.
(21) Concediul de odihnă pentru primul an de muncă poate fi acordat salariatului şi înainte de expirarea a 6 luni de muncă la unitate.
[Art.115 al.(21) introdus prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(3) Salariaţilor transferaţi dintr-o unitate în alta concediul de odihnă anual li se poate acorda şi înainte de expirarea a 6 luni de muncă după transfer.
(4) Concediul de odihnă anual pentru următorii ani de muncă poate fi acordat salariatului, în baza unei cereri scrise, în orice timp al anului, conform programării stabilite.
(5) Concediul de odihnă anual poate fi acordat integral sau, în baza unei cereri scrise a salariatului, poate fi divizat în părţi, una dintre care va avea o durată de cel puţin 14 zile calendaristice.
[Art.115 al.(5) modificat prin LP60-XVI din 21.03.08, MO115-116/01.07.08 art.441]
(6) Concediul de odihnă anual se acordă salariatului în temeiul ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) emis de angajator.

Articolul 116. Programarea concediilor de odihnă anuale
(1) Programarea concediilor de odihnă anuale pentru anul următor se face de angajator, de comun acord cu reprezentanţii salariaţilor, cu cel puţin 2 săptămîni înainte de sfîrşitul fiecărui an calendaristic.
(2) La programarea concediilor de odihnă anuale se ţine cont atît de dorinţa salariaţilor, cît şi de necesitatea asigurării bunei funcţionări a unităţii.
(3) Salariaţilor ale căror soţii se află în concediu de maternitate li se acordă, în baza unei cereri scrise, concediul de odihnă anual concomitent cu concediul soţiilor.
(4) Salariaţilor în vîrstă de pînă la 18 ani, părinţilor care au 2 şi mai mulţi copii în vîrstă de pînă la 16 ani sau un copil cu dizabilităţi şi părinţilor singuri care au un copil în vîrstă de pînă la 16 ani concediile de odihnă anuale li se acordă în perioada de vară sau, în baza unei cereri scrise, în orice altă perioadă a anului.
[Art.116 al.(4) modificat prin LP201 din 28.07.16, MO293-305/09.09.16 art.630; în vigoare 09.09.16]
[Art.116 al.(4) modificat prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(5) Programarea concediilor de odihnă anuale este obligatorie atît pentru angajator, cît şi pentru salariat. Salariatul trebuie să fie prevenit, în formă scrisă, despre data începerii concediului cu cel puţin 2 săptămîni înainte.
[Art.116 al.(5) modificat prin LP8-XVI din 09.02.06, MO83-86/02.06.06 art.362]

Articolul 124. Concediul de maternitate şi concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului
(1) Femeilor salariate şi ucenicelor, precum şi soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi – 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56 de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii în modul prevăzut la art.123 alin.(2).
[Art.124 al.(1) modificat prin LP324 din 23.12.13, MO320-321/31.12.13 art.871; în vigoare 01.01.14]
(2) În baza unei cereri scrise, persoanelor indicate la alin.(1), după expirarea concediului de maternitate, li se acordă un concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, cu achitarea indemnizaţiei din bugetul asigurărilor sociale de stat.
[Art.124 al.(2) modificat prin LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(3) Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, pînă cînd copilul va împlini vîrsta de 3 ani. Acest concediu se include în vechimea în muncă, inclusiv în vechimea în muncă specială, şi în stagiul de cotizare.
[Art.124 al.(3) modificat prin LP60-XVI din 21.03.08, MO115-116/01.07.08 art.441]
(4) Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului se acordă, în baza unei cereri în formă scrisă, tatălui copilului ori unuia din bunici sau unei alte rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum şi tutorelui, în cazul în care persoanele indicate la alin. (1) nu utilizează concediul prevăzut la alin. (2).
[Art.124 al.(4) în redacția LP71 din 14.04.16, MO140-149/27.05.16 art.291]
[Art.124 al.(4) în redacția LP168 din 09.07.10, MO160-162/07.09.10 art.586]
(5) Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copiilor născuţi dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi se acordă, la cerere scrisă, ambilor părinţi sau altor persoane asigurate prevăzute la alin. (4)
[Art.124 al.(5) introdus prin LP93 din 29.05.14, MO174-177/04.07.14 art.399]
Articolul 1241. Concediul paternal
(1) Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezentul articol pentru a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea copilului nou-născut.
(2) Tatăl copilului nou-născut beneficiază de dreptul la un concediu paternal de 14 zile calendaristice.
(3) Concediul paternal se acordă în baza unei cereri în formă scrisă, în primele 56 de zile de la naşterea copilului. La cerere se anexează o copie a certificatului de naştere al copilului.
(4) Pe perioada concediului paternal, salariatul beneficiază de o indemnizaţie paternală care nu poate fi mai mică decît mărimea salariului mediu cuvenit pentru perioada respectivă și care este achitată din fondul de asigurări sociale. Indemnizația paternală pentru funcționarul public cu statut special se achită din bugetul de stat la locul de muncă al acestuia.
[Art.1241 al.(4) modificat prin LP28 din 17.03.17, MO134-143/28.04.17 art.214]
(5) Angajatorul este obligat să încurajeze salariaţii în vederea beneficierii de concediu paternal.
(6) Cazurile în care angajatorul creează situații cu efect de dezavantajare a angajaţilor care iau concediu paternal sînt considerate cazuri de discriminare din partea angajatorilor şi se sancţionează conform legii.
[Art.1241 introdus prin LP71 din 14.04.16, MO140-149/27.05.16 art.291]

Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la concediul de maternitate şi la concediul pentru îngrijirea copilului
(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
[Art.125 al.(1) modificat prin LP157 din 20.07.17, MO301-315/18.08.17 art.527]
(2) Persoanelor menţionate la art.124 alin.(4) şi la art.127 concediul de odihnă anual li se acordă, în baza unei cereri scrise, după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
(3) Salariaţii care au adoptat copii nou-născuţi sau i-au luat sub tutelă pot folosi, în baza unei cereri scrise, concediul de odihnă anual după terminarea oricăruia din concediile acordate conform art.127.
(4) Concediile de odihnă anuale, conform alin.(1)-(3), li se acordă salariaţilor indiferent de vechimea în muncă în unitatea respectivă.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326757

8 iulie 2018
Valentina Cliucinicov
  • Jurisconsult

Bună ziua DIANA
În primul rând, trebuie să cunoașteți că Demisia este dreptul salariatului de a desface contractul individual de muncă, din proprie inițiativă, deci nimeni nu are dreptul să vă oblige să demisionați dacă nu doriți acest fapt. Angajatorul poate să vă concedieze însă pentru aceasta sunt necesare motive prevăzute... mai detaliat de lege. Însă, luînd în vedere că sunteți gravidă conform Codului Muncii art.251 Se interzice concedierea femeilor gravide, a femeilor care au copii în vîrstă de pînă la 4 ani şi a persoanelor care folosesc concediile pentru îngrijirea copilului prevăzute la art.124, 126 şi 127, cu excepţia cazurilor prevăzute la art. 86 alin. (1) lit. b), g) – k).
Faptul că dvs doriți să utilizați cele 18 zile de concediu anuale nefolosite este dreptul dvs. Și aceasta deoarece Durata concediilor medicale, a celor de maternitate şi de studii nu se include în durata concediului de odihnă anual. Iar angajatorul are obligaţia de a lua măsurile necesare pentru ca salariaţii să folosească concediile de odihnă în fiecare an calendaristic.
Sper că informația va fi utilă! dacă aveți careva concretizări, întebări le așteptăm
succese

8 iulie 2018