Demiterea din functie

20 iunie 2017 125

Administratorul ÎM din comună a fost angajat la dispozitia primarului, pe cînd fondatorul este Consiliul Local. În baza carui articol il demitem din functie ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

În acord cu prevederile lit.c) alin.(1) art.29 din Legea cu privire la administrația publică locală, nr.436/2006, primarul este entitatea ce încetează raporturile de serviciu cu şefii de întreprinderi municipale din subordinea autorităţii administraţiei publice locale respective.

Potrivit art.263 din Codul Muncii, în afară de cazurile de încetare a contractului... mai detaliat individual de muncă în temeiurile prevăzute de prezentul cod şi de alte acte normative, contractul individual de muncă încheiat cu conducătorul unităţii poate înceta în caz de:
a) eliberare din serviciu a conducătorului unităţii debitor în conformitate cu legislaţia cu privire la insolvabilitate;
b) emitere de către organul abilitat sau proprietarul unităţii a ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) întemeiat juridic de încetare a contractului individual de muncă înainte de termen; precum şi
c) în alte cazuri prevăzute de contractul individual de muncă.

La fel, potrivit pct.21 din Hotărârea Guvernului RM cu privire la aprobarea Regulamentului-model al întreprinderii municipale, nr.387/1994, Conducătorul poate fi eliberat din funcţie înainte de expirarea termenului contractului potrivit temeiurilor prevăzute în contract sau de lege.

În concluzie, primarul este cel ce demite din funcție conducătorul ÎM. La încetarea raporturilor de serviciu trebuie de făcut uz de prevederile generale de încetare a raporturilor (a se vedea Capitolul V din Codul muncii) sau prevederile speciale (a se vedea art.263 din Codul muncii).

Sper ca explicațiile oferite să vă fie utile!

20 iunie 2017