Demolare casa batraneasca

18 august 2020 1445

Bună ziua. Detin o casa in sat, e veche si vreau să o demolez. Am auzit ca trebuie sa achit la primarie o suma de vreo 20.000 lei ca sa o demolez. Pot sa o demolez fara permisiunea primariei daca vreau sa construiesc alta casa? La ce distanta minima de casa vecinului pot construi? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Din cite cunosc nu e necesar plati absurde, urmează sa obțineți autorizatia de demolare si sa achitati o taxa mai mult simbolică.

Vedeti legea cu privire la executarea lucrărilor in construcție,

Articolul 20. Lucrări care se pot executa fără autorizaţie de desfiinţare
... mai detaliat Se pot executa fără autorizaţie de desfiinţare lucrări de demontare, demolare a construcţiilor care nu sînt înregistrate în registrul bunurilor imobile.

https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=106644&lang=ro

Incepeti cu articolul 17.

19 august 2020