Demolare perete in bloc vechi

19 februarie 2019 174

Buna ziua. As dori sa demolez un perete ce desparte bucataria de salon. Mentionez ca nu este un perete de rezistenta. Cat de legal se poate face acest lucru? De ce tip de acte este nevoie? Va multumesc.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ion,

Accesati legea de mai jos si vedeti daca este sau un necesr sa obtineti un act permisiv pentru a executa astfel de lucrari.

http://lex.justice.md/md/335823/

19 februarie 2019
Cristian Papanaga
  • Avocat

Ion,

În Codul cu privire la locuințe este prevăzut că demolarea unui perete de rezistență este interzis.
Iar demolarea unui perete ce nu afectează rezistența este permis, dar să nu fie cazul de extindere şi reamplasare a bucătăriilor şi blocurilor sanitare din contul încăperilor locuibile în blocul locative.

Lucrările de reconstrucţie se... mai detaliat efectuează în toate cazurile, în baza certificatului de urbanism şi a autorizaţiei de construire.

Vă adresați la organele locale de arhitectură şi urbanism din cadrul administraţiei publice locale ( primărie) pentru a coordona/depune actele necesare.

Vedeți:
Legea cu privire la locuințe ( art. 53-57) http://www.legis.md/cautare/rezultate/105803
Legea privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie ( art. 3,7,12,15 etc) http://www.legis.md/cautare/rezultate/106644

19 februarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
^^^
Daca sunteti sigur ca acel perete nu este unul de rezistență (de ex. Daca aveti planul locuintei, din care se poate observa acest fapt) - atunci puteti sa demolati acel perete.
Nu aveti nevoie de autorizatie pentru asta.

*Atrageti atentia asupra faptului ca normele de la art. 53... mai detaliat - 57 din Legea cu privire la locuinte, se aplica incaperilor NELOCUIBILE.
Deci, nu sunt aplicabile in cazul Dvs.

30 martie 2019