Demolarea unei construcții neautorizate (șopron)

13 noiembrie 2021 95

Buna ziua, stimati juristi! Pe terenul vecinilor in anii 1990 a fost construit, fara acte, un șopron. Din cauza acestuia, nu pot efectua reparația imobilului meu (nu am acces la peretele si geamurile care trebuie reparate). Vecinii refuza orice discutie pe aceasta tema. Care este procedura de demolare a unei asemenea constructii neautorizate? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pina a declara constrcția ilegală, urmează a lua in calcul faptul că construcţii auxiliare, anexe cu suprafaţa construită de pînă la 15 m2 la casele de locuit particulare, amplasate pe terenuri private nu necesită autorizare apecială.

Totuși, chiar și in asemenea cazuri, este aplicabilă legislația ce ține de dreptul de vecinătate,... mai detaliat astfel, dacă e lipsa un acord comun, cauza urmează a fi examinata in instanta de judecata, unde sa fie solicitat inlaturarea impedimentelor, acest fapt urmează a fi probat.

15 noiembrie 2021