Demonstrarea provenienței banilor pentru cumpărarea unui imobil

17 ianuarie 2024 3

Bună ziua, dragi juriști. Mama mea muncește oficial de 8 ani în Israel. Cum poate să demonstreze proveniența banilor pentru cumpărarea unui imobil? De ce acte are nevoie din Israel? Acestea trebuie apostilate? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua, dna Olga. Pentru probarea provenienței banilor în acest caz este nevoie de:
1)contractul individual de muncă unde este indicat salariul lunar;
2)certificat de confirmare a salariului/dovada transferării salariului în contul salariatului (extrase de la bancă, dispoziții de transfer).

Conform Convenției între RM și Israel, actele din Israel trebuie apostilate pentru a... mai detaliat fi recunoscute în RM. De asemenea, după apostilare le traduceți în limba română.
Succes!

18 ianuarie 2024