Depasire de viteza

25 mai 2019 81

Buna! Am depasit viteza cu 24 km/h, m-au prins prin radar de pe contrasens politia. Am rugat sa-mi arate unde am incalcat si au spus sa urc la ei in masina pentru ca radarul este stationar. Nu am coborit din masina si m-au obligat sa le dau actele pentru a face proces-verbal, au vrut sa ma scoata din masina cu forta. Au facut proces verbal la ei in masina, nu in prezenta mea, si la urma au refuzat sa imi spuna ce drepturi am si dreptul la avocat. Toate aceste le-am filmat. Mi-au aplicat articolul 236 alin. 2 CC, dar mi-au aplicat 24 unitati conventionale, pe cand 18 e maxim pentru acest articol. Are rost sa contestez in judecata, sau mai bine sa achit amenda ?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Sancțiunea a fost aplicata corect deoarece alin. 2 prevede :
Articolul 236. Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum
(1) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum de la 10 la 20... mai detaliat km/oră
se sancţionează cu amendă de la 12 la 18 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.
(2) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum de la 20 la 40 km/oră
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.

Totuși pe motivele dvs comunicată mai sus într-adevăr se atestă încălcarea abuzivă a drepturilor dvs de către agent or în mod obligatoriu acesta urma să prezinte circumstanțele în care ați încălcat și proba foto/video care confirmă vinovăția. Mai mult că atât urmează de analizat cu ce mijloc tehnic a efectuat măsurarea vitezei pentru a vedea dacă aceștia putea sa vă constate încălcarea din contrasens și dacă aceștia staționau sau erau mișcare deoarece sunt niste circumstanțe importante .

26 mai 2019