Depasire limitei de viteza

29 septembrie 2019 42

Am fost oprit pentru ca circulam cu viteza de 111 km/h in zona cu limita de 90 km/h.
1. In ce categorie de depasire se incadreaza? Am fost amendat cu 18 unitati conventionale si 4 puncte de penalizare.
2. Poate fi contestat procesul verbal?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
norma legală, cod contravențional
Articolul 236. Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum
(1) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum de la 10 la 20 km/oră
... mai detaliat se sancţionează cu amendă de la 12 la 18 unităţi convenţionale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.
(2) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum de la 20 la 40 km/oră
se sancţionează cu amendă de la 18 la 24 unităţi convenţionale cu aplicarea a 4 puncte de penalizare.
(3) Depăşirea vitezei de circulaţie stabilită pe sectorul respectiv de drum mai mult de 40 km/oră
se sancţionează cu amendă de la 30 la 36 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare.

procesul poate fi contestat în termen de 15 zile din data cînd a fost adusă la cunoștință decizia de sancționare.

1 octombrie 2019