Depasirea limitei de viteza

10 iunie 2019 76

Buna! Mi-au venit 5 scrisori despre depasirea limitei de viteza de la camera de supraveghere din Stauceni (si cred ca inca vor mai veni). Problema este ca nu stiam ca-s puse in functiune si nu prea eram atent la viteza (cam toate sunt cu viteza de 61-64 km/h. Daca ma prezint la centrul de monitorizare, la agentul constatator, care-s sansele sa fiu "iertat' macar pentru cateva din ele ? Si daca se merita sa fiu sincer si sa recunosc ca eu eram la volan? Acumulez cam peste 15 puncte de penalizare si teoretic ma pot priva de dreptul de a conduce. Care sunt sansele sa fiu "iertat" in judecata, daca contestez...? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
De catre cei de la centru nu prea sunt șanse de iertare, sa nu spun ca nu aunt deloc.
În instanță veți avea șanse de 50/50, totul depinde de motivele de nulitate ce pot fi identificate, astfel, anulînd cel puțin o parte din procese.
Totuși puteți ruga pe cineva să ia... mai detaliat asupra sa citeva puncte de penalizare prin declarația ca acesta a fost la volan, astfel veți putea evita ridicarea permisului.

11 iunie 2019