Depașirea perioadei de 180 zile

23 iulie 2020 485

Buna ziua. Sunt student la universitate în Romania, am buletin si permis de conducere romanesti. De ceva timp stau în Moldova și imi expiră cele 180 de zile în care vinieta costă 4 euro pe săptămână. Mai sunt 3 luni pană se împlinește un an de la prima intrare în RM. Întrebarea este: pot achita vinieta de 1 euro/pe zi doar pentru aceasta perioada de 90 de zile? Va mulțumesc.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Vasile,

Conform informației publicate pe site-ul https://evinieta.gov.md/ al Ministerului Economiei și Infrastructurii, pentru prima intrare a autoturismului și remorcii pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioada de 180 de zile se achită vinieta de 85 euro. După primele 180 zile pentru care a fost achitată vinieta, pentru următoarele perioade... mai detaliat consecutive sau incomplete de 180 de zile se achită obligatoriu taxa de 180 euro.

Din caz de neclarități puteți să contactați autoritățile pe numărul afișat pe site.

Mult succes!

23 iulie 2020