Depășirea termenului de 180 zile

8 decembrie 2018 884

Bună ziua. Am așa o întrebare. Anul trecut, pe 10 noiembrie 2017, am intrat prima oară cu autovehiculul meu în țară și am depășit termenul de 180 zile cu 6 zile, recent în octombrie. Dețin permis și domiciliu romanesc. Deci am stat 186 zile, când am ieșit din țară nu m-au întrebat de vinietă și nici amendă nu mi-au pus. Recent am incercat să trec vama și mi-au spus că am 186 de zile și că va trebui să achit 180€ pe vinieta ca să mai stau. Când se reînnoiește termenul de 180 zile cu costul de 85€? Dacă de la prima intrare în țară (10 noiembrie 2017) am deja 1 an și aproape o lună cum ar fi? Și faza e că tot stau cele 186 de zile timp de un an. Locuiesc în România și doar în weekend și vacante vin în Moldova.

Jurist comments 11

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Potrivit art. 184prim , alineat 4, din Codul Vamal:
mijloacele de transport auto introduse pe teritoriul vamal de către persoanele fizice cu domiciliul în orice stat străin şi care deţin permis de conducere emis în ţara în care au domiciliu, declarate prin acţiune, se pot... mai detaliat afla pe teritoriul vamal al Republicii Moldova pe un termen mai mare decît cel stabilit de prezentul articol.
* Se are în vedere ca acestor persoane nu le este stabilita interdictia de a fi doar 180 zile într-un an pe teritoriul Moldovei, respectiv, pot fi si pe 12 luni, sau mai mult (maxim 3 ani, dupa care iar trebuie acordul organului vamal de admitere temporara).

Din moment ce ați iesit de pe teritoriul tarii, s-a stopat calculul zilelor pentru perioada respectiva.
Astfel, pentru cele 6 zile in plus, puteti fi sanctionat contraventional si obligat la plata vinietei pentru 6 zile (daca la intrarea initiala din 10.11.2017) ati achitat vinieta pe 180 zile.

Ulterior, cand doriti sa intrati in tara, este necesara achitarea vinietei pentru perioada dorita, si termenul se calculeaza din nou, de la data intrarii în țară.

Cu alte cuvinte, termenul se reînnoiește odată cu expirarea termenului vechi pentru vare ati achitat vinieta.

9 decembrie 2018

Când am depășit termenul cu 6 zile încă aveam valabilă vinieta veche care era de 30 zile, o făcusem , pe când trebuia să o am pe cea de 180€, nu era sens să o fac pentru că știam că mă apropii de acest termen în care ar fi trebuit... mai detaliat să se reinnoiasca, și am ținut mașina în afara țării, apropo mă reținusem din motiv că am avut un accident și ultimele 3 săptămâni mașina a stat doar la reparație, am toate actele de la accident inclusiv dovadă de la poliția patrulare că a fost accidentata. nu văd sens să-mi fac vinieta de 180€, dacă teoretic ar trebui să pot iarăși să stau termenul de 180 de zile admisibil cu 85€

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca aveati valabila o vinieta de 30 de zile - nu se poate vorbi despre o "depasire" a termenului cu 6 zile, inauntrul acelei perioade de 30 de zile.
Este cam complicata situația din ceea ce scrieti, nu imi este foarte clar.

9 decembrie 2018

În momentul când am împlinit 180 de zile state teoretic trebuia să îmi fac vinieta de 180€, dar încă era valabila vinieta cea de 30 zile care o facusem . Eu trecusem vama pe 4 octombrie, ( atunci aveam 186 zile state în Moldova) vinieta de 30 zile era valabila... mai detaliat până pe 10-11 octombrie. Se primește că nu aveam vinieta corespunzătoare. Dar nici de amendă nu au zis nimic. După asta când am trecut vama mi-au zis că am 186 zile state și dacă vreau să trec va trebui să-mi fac vinieta de 180€. Dar am zis să aleg să aștept când o să se reînnoiască termenul admisibil de 180 de zile timp de un an care încă nu a sa reînnoit. Pe 10 noiembrie anul curent, eu am împlinit 1 an de când am intrat prima oară cu mașina respectiva în țară și tot când îi întreb la vamă cite zile pot sta îmi zic că am depășit termenul că am 186 zile. Deci când s-ar reînnoi aceste termen de 180 zile timp de un an? Vama îmi spunea că de la un an de la prima intrare, dar susțin că nu știu de ce nu s-au reînnoit dacă am trecut de 10 noiembrie. Este posibilitatea de la anul nou să se reînnoiască acest termen ?

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Din ceea ce scrieti, in primul rînd consider ca vinieta de 30 zile, achitata in perioada cand aveati deja plătită o vinieta de 180 zile - nu trebuia procurata. De fapt, organele vamale pot sa nu ia in considerare acea vinieta de 30 zile.

Respectiv, cererile de a fi achitata suma... mai detaliat de 180€ pentru cele 6 zile, pare a fi intemeiata (dar tardivă, vedeti argumentul mai jos).

In al doilea rînd, perioada de 180 de zile de valabilitate a vinietei, a expirat in ultima zi a termenului respectiv.
Astfel, Dvs ati avut de fapt 2 perioade CONSECUTIVE: una de 180 si alta de 6 zile, pentru care trebuie sa achitati, conform Codului Fiscal: 85 + 180 €, total 265€.
Perioada de 180 zile se considera expirata acum. La fel, cea urmatoare consecutiva primeia (6 zile).

La următoarea intrare in tara, trebuie sa achitati o noua vinieta, pentru termenul dorit. (Plus amenda si vinieta de 180€ pt cele 6 zile, daca va exista un proces-verbal)

Conform Codului Fiscal, dacă perioada de 180 de zile după prima perioada de 180 zile, urmeaza IN MOD CONSECUTIV, se achita vinieta in marime de 180€ pt perioada ulterioară (indiferent de cate zile au urmat: 1, 6, sau 180)...de aceea, nu poate fi acoperita această situatie, prin ceea ce, se pare, ati dorit Dvs - achitarea dupa 180 zile doar a unei viniete pt 7, 15 sau 30 de zile--- asta se poate face doar daca întrerupeți termenul anterior de 180 zile (iesiti din tara pe o zi), asa incat sa nu fie consecutiva, pt ca in acest caz se achita 180€ pt orice termen ulterior care este consecutiv.

Daca, insa, perioada nu este una consecutiva (de ex. daca persoana iese pe o zi de pe teritoriul tarii, dupa expirarea primei perioade de 180 zile), atunci trebuie sa fie considerata o noua perioada (fara a așteptat inceperea altui an, sau altceva), care ar trebui sa coste in mod general - 85€ pt 180 zile.
Deci, va bazati pe cuvintul "consecutiv", utilizat in Codul Fiscal (anexa care prevede cotele vinietei).

In al treilea rind, vinieta pentru perioada ce a depasit 180 zile poate fi incasata doar in baza unui proces-verbal. Logica legii este ca aceste sume sa fie incasate PINA LA IESIREA din tara (Codul Fiscal prevede ca organul vamal este in drept sa interzica iesirea din tara daca nu s-a achitat vinieta integral). Respectiv, consider ca la aceasta etapa, dupa ce vi s-a permis sa iesiti din tara, nu se poate aplica sanctiunea resoectiva. Ar trebui sa fie emis un proces-verbal in acest sens. Care ati putea să-l contestati in instanta.

Vedeti articolele 344-348 si Anexa 2, de la Titlul IX, Capitolul 3, Codul Fiscal.

9 decembrie 2018

Și din câte știu, nu poate fi aplicată nici o sancțiune în cazul în care de la comiterea contravenției au trecut 3 luni, chiar dacă trec vama cu mașina după data de 4 ianuarie, amenda nu ar fi validă. Totodată , eu nu mi-am făcut vinieta pe 180 de zile... mai detaliat în diferite perioade o faceam pentu 15 zile, 1 lună, 3 luni, ultima vinieta a fost de 30 de zile. În cazul în care mi se face un proces, pot prezenta și actele de la accident, motiv pentru care nu am putut ieși la timpul potrivit din țară. Deoarece autovehiculul nu era în starea în care m-aș fi putu deplasa cu el.

9 decembrie 2018

Mulțumesc pentru receptivitate !

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu, termenul de prescripție pentru tragere la raspundere contravențională este deja de 1 an.

Sigur, probele respective sunt importante.

Daca va decideti sa contestați, puteti sa ma contactati la adresa de e-mail indicata in profilul meu.

Succes!

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Apropo, ceea ce ati scris in ultimul mesaj, rastoarna situatia complet.
Avand permis romanesc si domiciliu in România - dvs, potrivit Legii, nu aveti interdictia celor 180 de zile!
Faceti parte din categoria de persoane care pot sta pe teritoriul țării oricât de mult, cu conditia achitării vinietei. (Vezi primul răspuns... mai detaliat de mai sus)
Regula de 180 de zile se aplică doar rezidentilor Republicii Moldova, cu permis moldovenesc.

Au fost 180 zile consecutive cat ati stat in MD, achitand viniete de 7, 15, 30 zile?
Se indreptatesc cerintele de a achita 180€ pt acele 6 zile, DOAR DACA RASPUNSUL ESTE AFIRMATIV.

9 decembrie 2018

Eu nu am stat 180 de zile consecutive, veneam doar în weekend acasă și vara sa nimerit că am stat de la începutul lunii iulie până la inceput de octombrie. Dețin permis românesc și domiciliu în România. Nu am făcut-o niciodată vinieta pe 180 de zile consecutive. Dacă nu... mai detaliat aveam accidentul dat, era să mă incadrez în limita de 180 de zile timp de un an.

9 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Potrivit art. 184prim , alineat 4, din Codul Vamal:
mijloacele de transport auto introduse pe teritoriul vamal de către persoanele fizice cu domiciliul în orice stat străin şi care deţin permis de conducere emis în ţara în care au domiciliu, declarate prin acţiune, se pot afla pe teritoriul vamal... mai detaliat al Republicii Moldova pe un termen mai mare decît cel stabilit de prezentul articol.
* Se are în vedere ca acestor persoane nu le este stabilita interdictia de a fi doar 180 zile într-un an pe teritoriul Moldovei, respectiv, pot fi si pe 12 luni, sau mai mult (maxim 3 ani, dupa care iar trebuie acordul organului vamal de admitere temporara).

Perioada ”consecutiva” nu presupune aflarea pe teritoriul R Moldova in orice zi din termenul vinietei.
Respectiv, daca aveati de exemplu vinieta pe 15 zile, termenul acesteia nu expira daca peste cateva zile iesiati si pe urma intrati in tara. Termenul expira peste 15 zile de la procurarea vinietei.

De aceea, in cazul Dvs nu poate merge vorba de o depasire a termenului de 180 zile, sau o reinnoire a acestuia.

Consider ca dupa ce a expirat vinieta de 30 de zile, trebuia sa iesiti din tara, FARA A FI CONSIDERAT CA ATI DEPASIT UN OARECARE TERMEN DE 180 ZILE IN TOTAL. Dupa care, peste o zi, sau peste alt termen, la o noua intrare in tara, se achita o noua vinieta, la pretul ei (de ex. pt 180 zile - 85EUR)

Taxa de 180 EUR pt cele 6 zile ar putea fi pretinsa numai daca dupa expirarea vinietei de 30 de zile , nu ati iesit din tara, fapt care poate fi calificat ca o perioada CONSECUTIVA celor 180 zile anterioare.

Si inca ceva, ca sa fie cele 180 zile anterioare ”consecutive”,
asta inseamna ca toate vinietele care le-ati procurat de anul trecut , sa fie imediat unele dupa altele, si nu intrerupte de iesiri din tara DUPA EXPIRAREA LOR (nu inauntrul termenului lor, ca asta nu conteaza).
Daca a expirat de ex vinieta de 15 zile si ati iesit din tara, gata nu mai merge vorba despre o perioada neintrerupta ”de aflare” a masinii pe teriotriul tarii, respectiv, nu aveti 180 zile consecutive.

Reiterez, regula cu 180 de zile intr-un an, nu se aplica in cazul Dvs.

10 decembrie 2018