Depasirea termenului de aflare in tara pentru automobile straine

3 februarie 2020 256

Buna ziua. Am detinut pe procura o masina cu numere straine introdusa de altcineva in tara. In perioada cat eu m-am folosit de masina, am achitat vinieta pentru ea la un punct vamal (Soroca). Dupa asta, am instrainat masina tot pe teritoriul tarii. Eu nu am intrat in tara cu aceasta masina. Pot eu sa fiu tras la raspunderepe pentru ca nu am scos-o din tara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Evidență serviciului vamal figurează persoana care a introdus auto in țară, astfel, nu ar rezulta temi să fiți tras la răspundere.

15 mai 2020