Depasirea termenului confectionarii mobilerului

20 martie 2021 50

Am plasat o comanda pentru confectionarea mobilei de bucatarie. Compania contractataa depasit termenul de livrare cu mai mult de 30 zile si bucataria tot nu am primit-o. Cand ii sunam, ba imi spuneau ca nu stiu cand va fi gata, apoi au iceput sa dea vina pe pandemie, acum au ajuns sa nu-mi raspumda in genere la apeluri. Ce pot face dupa lege in aceasta situatie? Din cate stiu, dupa lege pentru fiecare zi de intarziere se achita penalitati? Ce puteti sa-mi recomandati? Am contract incheiat cu ei.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început urmează a fi studiat contractul, de înaintat o notificare prin care sa solicitați restituirea sumei daca a fost avansată sau executarea lucrării, cel mai bine să fiți pregătiți procesual.
În calitate de consumator, sunteți în drept de a solicita penalități pentru intîrziî tîrziere, cred că acest capitol poate... mai detaliat fi identificat inclusiv în contract.

20 martie 2021

in contract nu este indicat nimic despre penalitatile depasirii termenului de executie a lucrarii. Care ar fi penalitatea pentru o zi de intirziere dupa lege? Asai dori sa cunosc aceasta informatie daca este posibil!mersi

21 martie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii
22 martie 2021