Depasirea vitezei cu o masina luata în chirie

3 noiembrie 2019 41

Buna! Am luat o masina în chirie, care costa 100 Euro pe zi. Eu cu prietenul meu am luat-o pe 2 zile si am depus 500 Euro in gaj. Am semnat contractul, în care se spunea ca nu putem sa circulam cu mai mult de 130 km/ora, actiune care se amendeaza cu 100 de Euro. Noi am incalcat de 60 de ori viteza amintita si cand am adus masina, au spus ca noi trebuie sa le achitam 6.000 de Euro in timp de 1 an sau sa achitam 1.800 de Euro pana maine si gajul de 500 de Euro tot la ei ramane - in total 2.300 Euro pentru ca am incalcat viteza. Trebuie sa luam avocat sau nu o sa ne ajute la nimic? Are valoare juridică contractul? M-au pus si am scris recipisă ca le sunt dator cu 4.000 Euro timp de un an, daca noi maine nu le ducem 1.800 de Euro. Va rog sa ma ajutati cu un rapsuns ca sa intelegem ce sa facem.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Trebuia să contractați un avocat de la bun început, dar nu acum după ca ați semnat recipise potrivit cărora le sunteți datori cu mii de euro.
Ipotetic soluție există, însă nu vă va garanta un rezultat și trebuie sa înțelegeți ca serviciile unui avocat în asemenea situații va costa.

In situația... mai detaliat dvs trebuie aveți cel puțin 2 dosare, posibil 3, dintre care 2 civile și unul penal.

5 noiembrie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Va recomand sa va adresati unui avocat, si sa nu intreprindeti pina atunci careva actiuni cu persoana de la care ati luat in chirie.
Puteti sa ma contactati la adresa de email: office.potirniche@yahoo.com

5 noiembrie 2019