Depistarea daunelor după eliberarea apartamentului de către chiriași.

11 martie 2022 65

Buna. După o săptămână de la eliberarea apartamentului de către chiriași au fost depistate daune care la prima vedere nu puteau fi văzute. Din cauza folosirii incorecte a prizelor și deteriorarea uneia din ele la conectarea frigiderului a fost arsă toată cablarea din casă, țeava de la mașina de spălat este deteriorata, fapt care a fost depistat doar în momentul scurgerii. Și plus la toate, din cauza “încălzirii” apartamentului de la plita de gaz s-a format condensat ce a provocat acoperirea unui perete cu mucegai. Cum pot rezolva această problemă, având contract de locațiune? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Anastasia, de o dată DVS întocmiți o cerere cu pretinzi la foștii chiriași, unde o să le comunicați, ca ei să înlăture defectele constatate, tot în aceiași cerere sunteți în drept să-i avertizați, că o să vă adresați în judecată pentru compensarea adusă DVS și toate cheltuielile de judecată.

12 martie 2022