Deplasare sau detasare?

17 aprilie 2018 42

Buna ziua. Am fost plecat in delegație in RO la compania cu care conlucram pentru asimilare produse noi si participare la mai multe treninguri. După scurgerea celor 90 zile de sedere am fost nevoit sa intrerup orice activate si sa revin forțat in tara. Care ar fi o soluție pentru a reveni in RO la treningurile planificate si alte activitati. M-am informat ca detasarea ar fi o solutie?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Gheorghe, va recomand sa consultati un jurist din Romania cu privire la regulile migrationale aplicabile in tara respectiva. S-ar putea sa fie necesar sa ramaneti in Moldova pentru alte 90 zile inainte de a intra/sedea pe teritoriul Romaniei, iar pentru detasare/obtinere permis de munca si sedere, formalitatile sa fie initiate... mai detaliat inca inainte de plecarea Dvs in Romania cu concursul companiei care va detaseaza si companiei care va primeste ca si muncitor strain detasat.

17 aprilie 2018