Deplasarea copiilor minori

14 august 2021 308

Buna ziua. Poate doar un parinte, care nu este divortat, sa calatoreasca cu copiii sau ii trebue un act de la al doilea parinte?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Victoria, vrei nu vrei, dar trebue să obții un acord de la ” ex.soțul ” porin notar pentru a avea voe să vă deplasați cu copilul, cum este calatorii.

15 august 2021
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Legea cu privire la iesirea si intrarea in RM, art. 1 alin. (2) prevede:
(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui... mai detaliat semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

In acest sens minorul poate iesi de pe teritoriul RM insotit doar de un singur parinte.

Necesitatea acordului auntetificat al ambilor parinti este necesar doar cand minorul urmeaza sa isi schimbe domiciliul in strainatate.

Trebuie sa mentionez faptul ca cu toate acestea, multi cetateni au dificultati la traversarea frontierei fara o procura de la celalalt parinte.

15 august 2021