Deportare din Marea Britanie

23 februarie 2019 71

Am fost deportata din Marea Britanie acum 1 luna, nu am o interdictie sau ceva doar pe motiv ca nu muncesc. As vrea sa ma duc in Irlanda. In aeroport cand scaneaza pasaportul sau cand o sa ma duc cu buletinul, o sa le apara ceva legat de Marea Britanie? Pentru ca dupa deportare, m-am întors in Marea Britanie prin Scotia si cand am scanat pasaportul le-a aparut si iar am fost trimisa acasa. Multumesc !

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

S-ar putea sa nu aveți interdicție deoarece de cele mai multe ori aceasta se aplică asupra spațiului Schengen când se aplică deportul de către o țară din acest spațiu. Chiar daca Irlanda este membră a UE, aceasta a optat să nu implimenteze acordul Schengen alături de Marea Britanie.

Prin... mai detaliat urmare că sa fiți siguri sută la sută solicitați această informație de la ambasada Irlandei aflată în RM și anume daca aveți vreo restricție față de circulația dvs în Irlanda .

24 februarie 2019