Deportare din Uniunea Europeana (Polonia)

11 septembrie 2018 181

Bună ziua. Sunt cetățean al Republicii Moldova si am fost în Polonia pe termen de trei luni, adică doar cu pașaportul biometric, fără viză. Am întârziat cu o zi si am primit la vama deportare si amenda pe care am achitat-o pe loc. Vreau sa întreb: ce poate să-mi ajute ca sa pot pleca în Uniunea Europeană, adică mai devreme, poate cu ajutorul vizei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Deportul va fost aplicat doar față de statul polonez nu și i treabă Uniune Europeană, deci în reatul țărilor ați putea circula liber . Totuși ar fi bine sa vă adresați cu o cerere către ambasada țării în care intenționați să plecați cu orivirea eliberarea informație ce tine de această... mai detaliat interdicție.

Or la Centrul Comun de Vize puteți depune o cerere pentru o verificare SIS (Sistemul de Informaţii Schengen – interdicţie pentru intrare sau şedere), completînd formularul tip. Verificarea SIS constă în controlul existenţei sau inexistenţei vreunei interdicţii de intrare a persoanei respective într-o anumită țară sau dacă are interdicție de ședere, sau are numai o atenționare, care constituie, de fapt, cauza interdicției.

11 septembrie 2018