Deportat in Siberia

11 iulie 2016 115

Am fost deportat impreuna cu parintii in Siberia in 1949. Eu aveam doar 2 luni. Toata averea tatalui a fost confiscata. Detin lista bunurilor de care am fost deposedati si valoarea lor in lei. Acest stat are ceva legi care ar permite recuperarea bunurilor deposedate?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,
Desigur că există o lege specială care reglementează aceste raporturi...ar fi culmea să nu existe posibilitate de a fi recuperate prejudiciile cauzate de regimul criminal comunist! Altceva este cât de eficientă este această Lege...in fine,
Este vorba despre Legea privind reabilitarea victimelor represiunilor politice nr. 1225/1992
Pe scurt, este necesar mai... mai detaliat întâi să fiți reabilitat, conform procedurii prevăzute de aceasta lege...după care, având statut de persoană reabilitată - puteți depune cerere de restituire a bunurilor sau de recuperare a valorii acestora.
Dacă sunt necesare detalii suplimentare nu ezitați să mă contactați la adresa de e-mail: office.potirniche@yahoo.com

11 iulie 2016