Depozit bancar, parte din masa succesorala

1 septembrie 2023 3

Buna ziua. Dupa testator au ramas conturi bancare. Cei de la banca mi-au spus ca nu-mi vor elibera dobanda de pe un depozit bancar, care s-a acumulat dupa decesul testatorului. Exista vreo lege care sa le permita bancilor saretina dobanda la depozite in situatii ca cea descrisa mai sus?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
ar fi posibil ca refuzul să apară în condiția în care potrivit certificatului de moștenitor s-a stabili că moșteniți tot de pe contul XXX fără a fi indicat date despre alte conturi spre exemplus pe care se cumula dobînda (posibil).
posibil este o neînțelegere, vă propun să interveniți față de bancă... mai detaliat cu o cerere scrisă și să solicitați să își expună poziția în amănunt, contrar poate fi depusă o plîngere la organul de supraveghere.

8 septembrie 2023