Depunere cerere de divort

28 octombrie 2018 67

Avind viza de resedinta in Drochia este posibil de depus cerere de divort la judecatorie in Chisinau?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Regula generală este ca actiunea se depune in instanta de la locul unde pârâtul (sotul) are domiciliu,
Sau la oficiul starii civile de la locul domiciliului oricarui sot, la alegere, daca nu aveti pretentii patrimoniale sau cu referire la copii.

28 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana,
Dacă aveți copii care sunt la întreținerea Dvs sau dacă starea sănătății nu va permite sa va deplasați la distanțe mari, legea va permite sa depuneți cererea la locul Dvs. de domiciliu.

28 octombrie 2018