Depunere cerere de divort

13 august 2018 43

Buna ziua. O persoana are in buletin indicat mun. Chisinau, dar fara o aderesa de domiciliu exacta. Poate sa depuna in Chisinau la Starea Civila cererea de divort?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Mihai,
înregistrarea divorţului poate avea loc la organul de stare civilă: 1 în a cărui rază teritorială îşi au domiciliul ambii soți, 2. domiciliul unuia dintre soți ( cerea poate fi depusă și la organul în a cărui rază teritorială își are domiciliul celălalt soț, dacă diferă), 3. la organul de... mai detaliat stare civilă unde a fost înregistrată căsătoria.
Trebuie soluționată și situația cu buletinul de identitate, deoarece dacă în procesul de eliberare a actelor de identitate, de înregistrare a persoanei la domiciliu sau la reşedinţă, în Registrul de stat al populaţiei sau în fișierul manual au fost incluse date eronate, incomplete despre adresa de domiciliu/reşedinţă a acesteia, subdiviziunile Agenției Servicii Publice au obligaţia, în temeiul actelor justificative prezentate, să întreprindă măsuri de rectificare, completare sau de actualizare a informaţiei respective.
Succese!

13 august 2018