Depunerea cererii de divorț la Ambasada RM în Marea Britanie

19 iunie 2020 110

Bună ziua. Planific să depun cererea de divorț la ambasada Republicii Moldova în Marea Britanie, dat fiind faptul că în situația curentă este mai greu de revenit în Moldova. Nu avem cu soțul copii, dar avem 2 bunuri procurate în comun în Moldova. Mă puteți sfătui, vă rog: sunt necesare actele originale pentru a depune cererea, inclusiv contractele de v\nzare-cumpărare sau este posibilă doar scanarea acestora pentru a depune cererea? Ambasada nu activează la moment deplin și e dificil de comunicat cu ei. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru divorțul la ambasada, urmează ca ambele parti sa fie prezente si sa isi expuna acordul, contrar nu va avea loc, in asa caz se va soluționa de instanța de judecată.
Cit tine de partajarea averii, aceasta o puteți face si in afara cauzei de divort, prin contract de partaj... mai detaliat la un notar sau chiar la ambasada daca vor dori sa faca ultimii.
Actele mereu in original.

19 iunie 2020