Depunerea cereriide chemare in judecata in locul fratelui, fiind imputernicit prin procura

27 iunie 2024 3

Buna ziua! Am eu dreptul sa depun cerere de chemare in judecata in locul fratelui, daca am procura de la el?

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

......nu, trebuie să împuterniciți un avocat sau să semneze însăși fratele cererea de chemare în judecată.....

28 iunie 2024
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua M,
Daca aveti studii juridice ati putea doar in baza de procura, daca nu aveti studii juridice atunci trebuie fratele sa imputerniceasca un Avocat sau sa o semneze personal.

28 iunie 2024

Despre cererea de chemarwe in judecata am inteles.Am eu dreptul in baza procurei date de fratele,sa semnez mandatul avocatului desemnat pentru fratele?

29 iunie 2024
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Daca nu este mentionat expres in Procura, atunci nu prea ati avea cum caci este un drept personal special, care necesita specificarea sa in mod expres.

29 iunie 2024

In procura este mentionat

29 iunie 2024