Depunerea juramantului pentru cetatenie romana

7 februarie 2023 29

Buna ziua. In procesul de redobandire a cetateniei romane, ne-a venit in octombrie 2021 invitatia sa depunem juramantul. Nu am putut-o face, deoarece ne aflam in Grecia si din cauza restrictiilor legate de pandemia COVID, nu am putut calatori. Cum putem sa ne reprogramam pentru depunerea juramantului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Aliona.
Daca a expirat termenul de depunere a jurământului și nu ai ajuns la depunerea jurământului din motive întemeiate, poți să soliciți o singură dată reprogramare pentru o altă dată. În email adresat către Consulat trebuie să atașezi și confirmări plauzibile cu referire la cauza neprezentării.

S-ar putea însă Consulatul... mai detaliat să refuze reprogramarea la jurământ, dacă va considera că argumentele tale nu sunt suficient de întemeiate.

8 februarie 2023