Deschidere afacere

16 aprilie 2019 183

Salut! Sunt angajata la o intreprindere privata, dar m-am hotarat sa deschid afacerea mea. Vreau sa intreb: daca eu sunt angajata, pot sa deschid un magazin de incaltaminte, de exemplu, si sa angajez un administrator? Cum se face corect acest lucru?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ilinca

Sigur puteți înființa propria afacere. Pentru aceasta aveți necesitate de a vă înregistra una din formele juridice de organizare a activității de întreprinzător, iar cel mai simplu ar fi fondarea unei Societăți cu Răspundere Limitată sau a unei Întreprinderi Individuale.
În cazul SRL-ului puteți numi un administrator o persoană... mai detaliat terță, iar dvs păstrați calitatea de asociat.
Înregistrarea formei juridice de organizare a afacerii se efectuează de către Agenția Servicii Publice.

Pentru mai multe detalii accesați pagina web www.asp.gov.md

16 aprilie 2019