Deschiderea bussinesului de catre un cetatean strain

9 iunie 2018 40

Buna ziua! As dori sa intreb: cum poate un cetatean strain sa deschida un bussines pe teritoriul Republicii Moldova? Domnul doreste sa deschida o cafenea in Chisinau. As dori sa va intreb cum sa procedeze in aceasta situatie. Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Vitalie,
Persoana urmează să pregătească tot setul de acte necesare și să vină în RM să se adreseze la organul înregistrării de stat al Agenției Servicii Publice pentru constituirea și înregistrarea unei persoane juridice sau a unei Î.I. pentru a desfășura activitatea economică respectivă.

11 iunie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Completînd cele spuse de coleg, e posibil de a împuternici prin intermediul unei procuri o persoană pentru a efectua toate acțiunile necesare înregistrării unui SRL sau altă formă de organizare. Urmează a fi înregistrat un administrator care este obligat a fi prezent prntru specimen de semnătură, ulterior un contabil.

11 iunie 2018