Deschiderea unei alimentare in sat

11 ianuarie 2018 1679

Buna ziua. Doresc sa incep o afacere, mai concret - vreau sa deschid un magazin mixt in sat. Am in planuri sa vind cosmetice si chimice pentru uz casnic si produse alimentare, bauturi alcoolice si tigari. Problema e ca nu pot gasi o schema clara cum sa procedez, cu ce sa incep si unde sa ma adresez. Nu pot afla taxele de licentiere pentru comercializarea cu amanunt a produselor alcoolice si din tutun. Daca ma puteti indruma cumva sa stiu macar din ce parte si cu ce sa incep procedurile. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună Liviu,

Mai multe răspunsuri găsești în legea privind reglementarea prin autorizare a activităţii de întreprinzător ( http://lex.justice.md/md/340497/ ).

Iar ce ține deja însăși de înființarea persoanei juridice este nevoie de a ști ce forma de organizare doriți să luați..ex. (SRL etc.) În privința cărora există legi speciale aparte.

12 ianuarie 2018