Deschiderea unei frizerii

21 august 2017 681

Vreau sa-mi deschid propria afacere. Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie la deschiderea unei frizerii. Si de unde sa incep, la cine sa apelez? Va multumesc frumos!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună seara.
Potrivit legislaţiei în vigoare, pentru desfăşurarea activităţii antreprenoriale de prestare a serviciilor de frezerie D-ră urmează să dobândiți patenta de întreprinzător, potrivit Legii nr. 93 din 15.07.1998 cu privire la patenta de întreprinzător sau să înființați o întreprindere individuală sau o societate cu răspundere limitată.
V-aș recomanda totuși să... mai detaliat evitați patentele de întreprinzător, deoarece există anumite rezerve şi probleme ce nu au fost soluţionate până în prezent.
Dacă vă decideți să deveniți Întreprinzător Individual sau să deschideţi o Societate cu Răspundere Limitată, în conformitate cu Legea privind înregistrarea de stat a persoanelor juridice şi a întreprinzătorilor individuali, nr. 220-XVI din 19 octombrie 2007. (http://lex.justice.md/md/326009/)
Pentru a vă înregistra ca întreprinzătorilor Individuali, vă prezentaţi la Camera Înregistrării de Stat, sau oficiile teritoriale ale acesteia, cu buletinul de identitate.
Mult succes!!!

21 august 2017