Desemnarea chiriasului principal in legatura cu decesul sotiei, care a detinut aceasta calitate

12 octombrie 2023 3

Buna ziua! Sotia mea, care a decedat 4 ani in urma, era desemnata drept chirias principal in ordinul de repartitie a apartamentului. Din momentul decesului sotiei, locuiesc singur. Fiicele sotiei dintr-o casatorie anterioara sunt plecate peste hotare de mai bine de 15 ani si nici la inmormantarea mamei lor nu au venit. Am nevoie de acordul fiicelor sotiei pentru a cere desemnarea mea in calitate de chirias principal? Daca am nevoie de acest acord, ce pot face, cum il obtin in situatia descrisa, cand ele nici nu vor sa auda nimic de mine si de mama lor decedata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

privatizați apartamentul și uitați de noțiuni de genul chiriaș principal.............nu îți dă mai nimic această calitate..............dar dvs aveți viză de domiciliu în apartamentul dat???? sunteți inclus în fișa locuinței sau cum se mai numește ea?/? solicitați actele respective de la gestionarul fondului locativ dacă merge vorba de ÎMGFL ... mai detaliat .........dar fiicele tot sunt incluse în fișa locuinței? au viză de domiciliu în apartamentul dat??? nu cred că mai contează cine este chiriașul principal.......privatizați apartamentul

13 octombrie 2023