Deservirea blocului locativ, transportarea deseurilor, deservirea liftului

26 august 2019 228

Spuneti-mi, va rog, de la ce varsta se include copilul in calcularea serviciilor comunale incluse in factura (achitam serviciile sus-mentionate), sau imediat dupa nastere?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Consumul de servicii se achita pentru fiecare persoană fără diferențe de vârstă.

Răspunsul la întrebarea ridicată de către Dvs îl regăsiți în Hotărîrea de Guvern Nr. 191 din 19.02.2002 despre aprobarea Regulamentului cu privire la modul de prestare şi achitare a serviciilor locative, comunale şi necomunale pentru fondul locativ, contorizarea apartamentelor... mai detaliat şi condiţiile deconectării acestora de la/reconectării la sistemele de încălzire şi alimentare cu apă

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7D7A7EDD:A430988D

26 august 2019
Sergiu Ceban
  • Jurisconsult

Vă salut!
Legea actuala prevede doar o specificație ce vizează copii cu vîrsta pîna la trei ani și anume:
( În cazul în care gestionarul fondului locativ are încheiat contract de furnizare a energiei electrice, plata energiei electrice utilizate pentru funcţionarea ascensoarelor se percepe, de către gestionar, proporţional numărului de persoane care... mai detaliat locuiesc în bloc de la toţi proprietarii, chiriaşii sau alţi posesori legali ai locuinţelor, cu excepţia copiilor de pînă la trei ani şi a persoanelor care locuiesc la etajul I.)

13 septembrie 2019