Desfacere căsătorie

15 ianuarie 2020 12

Bună ziua, stimați juriști!
Urmează a fi depusă în instanța de judecată cererea de desfacere a căsătoriei, însă în buletin reclamanta este Eugenia, dar în certificatul de căsătorie Evghenia. Poate constitui un impediment? Cum vor reacționa judecătorii, având în vedere că sunt indicate data nașterii, IDNP. În dispozitiv ce va scrie: se desface căsătoria între Eugenia si x ori între Evghenia și x? Problema rectificării greșelilor este că trebuie de rectificat și actul de naștere, unde tot este indicat Evghenia.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Din cite cunosc, rectificarea se face reieșind din datele din certificatul de naștere, astfel urmînd a fi corectate toate.
Totuși puteți încerca să depuneți cererea și să ridicați un certificat de la centrul național de terminologie, pe eroarea identificată nu este una esențială și tine de termenologia rus rom
Posibil de ridicat... mai detaliat o confirmare de la ASP Registrul evidență a populației că este una și aceiași persoana.

15 mai 2020