Desfacere comodat auto - masina peste hotare

28 iunie 2017 76

Buna ziua voi fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu problema data... Am facut Mandat (Pasaport tehnic cu termen limitat fara posibilitatea de a o vinde) sotului sorei mele. El a plecat cu ea dupa hotare un timp totul a fost bine, dar sora mea a hotarit sa divorteze si el a disparut cu tot cu masina. Stiu ca e totul ok ku el. e peste hotare, dar masina nu mi-o aduce si eu nu pot sa o iau. Mandatul l-am facut pe 10 ani. Acum cum pot sa-mi restitui automobilul propriu, care la moment se afla peste hotare si fostul cumnat nu raspunde la telefon si nici nu pot sa-l gasesc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Îl acţionaţi în judecată în Moldova la instanţa de domiciliu, cerând restituirea. Contractul de comodat poate fi reziliat, în principiu, oricând.

Apoi executaţi hotărârea judecătorească când el se întoarce în MD. Ori, puteţi încerca să o executaţi în ţara sa de reşedinţă în străinătate, dar acolo veţi trebui să... mai detaliat iniţiaţi procedura de recunoaştere a hotărârii judecătoreşti din MD.

29 iunie 2017