Desfacerea căsătoriei

25 februarie 2019 186

Bună! Vă rog să mă ajutați cu un sfat: cum pot divorța de soț, dacă el nu-mi dă actele necesare (certificatul de naștere al meu, certificatul de căsătorie, nu pot să-mi iau nici documentele de pe pământul pe care l-am moștenit de la părinți)? Și de fiecare dată când încerc să-i cer actele, el mă amenință!

Jurist comments 3

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna seara Rodica,
Lipsa actelor nu este un impediment major in desfacerea casatoriei. Daca considerati ca familia nu mai poate fi pastrata mergeti si inaintati cerere de divort.
Actele puteti sa le scoateti de la Oficiul Starii Civile (acum de la Agentia Servicii Publice).

25 februarie 2019
  • Avocat

Buna seara Doamna Rodica. Daca dvs. sustineti ca de fiecare data cind cereti actele ce va partin sotul va ameninta cu ceva, atunci depuneti o plingere pe numele lui la Politie, motivind ca sunteti amenintata de catre sot si tot prin intermediul politiei putei sa faceti rost de actele... mai detaliat necesare, daca este in imposibilitatea dvs. de a le solicita din nou la Oficiul Starii Civile.

25 februarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
In partea ce ține de actele pe imobile(teren, casă) le puteți obține deasemeni în copie din dosarul cadastral din cadrul Agenției Servicii Publice.
Ulterior puteți obține un dublicat de la notarul care le-a întocmit.
Este vorba de citeva drumuri și timp pierdut, însa este o soluție.
Actele de stare civila se obțin... mai detaliat dupa cum au menționat colegii.

26 februarie 2019