Desfacerea casatoriei a fost pronuntata in Moldova

15 ianuarie 2019 168

Ar putea sotia initia o noua judecata privind desfacerea casatoriei in Italia, daca a fost deja pronuntata o hotarare definitiva in Republica Moldova? E posibila admiterea cererii in judecata privind pensia alimentara in Italia, daca desfacerea casatoriei a fost pronuntata in Moldova?

Jurist comments 6

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Inițierea unei nou cauze, care deja a fost soluționată de catre o instanță de judecată este imposibilă, după necesitate, actul de divorț se va prezenta instituțiilor din țara cu pricina.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Cit privește incasarea pensiei alimentare, aceasta poate fi solicitat a fi incasată prin acțiune nouă in cazul in care acest fapt nu a fost soluționat anterior, prin hotărârea unde a fost soluționat divorțul.
Daca a fost soluționată, atunci nu e posibil un nou caz pe aceiași problemă, deja soluționată.

16 ianuarie 2019

Solutionarea tuturor intrebarilor cat priveste pensia alimentara, stabilirea domiciliului copiilorar trebui hotarata in Republica Moldova sau in orice alt stat?

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Unde a fost încheiată casatoria?

16 ianuarie 2019

Casatoria a fosf incheiata in Republica Moldova, cetatean Moldovean casatorit cu cetateanca Guatemaleza, ea cu resedinta in Italia, la fel si copiii minori.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Se va soluționa în RM

16 ianuarie 2019