Desfacerea căsătoriei - acord de intretinere a copiilor

8 iulie 2017 104

Buna ziua! Procesul de desfacere a căsătoriei este pe rol la judecătorie, am cerut stabilirea domiciliului copiilor minori la mine cât și o pensie alimentară de la tatăl lor. Înainte de următoarea ședință acesta mi-a propus să încheiem un acord prin care el se obligă să întrețină 100% copiii. Care este procedura si cât e de real astfel de acord? As avea siguranța că o să se achite, dat fiind faptul că viitorul fost soț și-a asigurat spatele in timpul căsătoriei scriind toate bunurile acumulate pe părinții lui și acum eu stau la gazdă? Va mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Olesea,
Acordul propus de sotul Dvs este o chestie absolut fireasca si asa ar trebui sa se procedeze in majoritatea cauzelor, in loc sa lasam pe oameni straini sa se ingrijeasca de soarta copiilor.
La fel, in acord se poate include orar de vizita, program de vacante, chestiuni... mai detaliat ce tine de spitalizare urjenta si decizii asupra chestiunilor medicale si nu doar.
Acordul este cel mai bun mod de a solutiona problema pe moment si a evita altele pe viitor.
Deja indeplinirea acordului este o alta faza a procesului care tine deja de autoritati, executori, etc.

9 iulie 2017