Desfacerea contractului de munca

24 noiembrie 2019 87

Am desfacut un contract de munca cu o persoana angajata pe perioada determinata, dar am comis o greseala in ordin: am desfacut contractul in ultima zi cand persoana in cauza se afla în concediu medical, adica am indicat data de 10.09.2019, pe când trebuia indicată data de 11.09.2019. Persoana concediata vrea sa se restabilească in serviciu prin judecata, manipuland cu aceasta zi indicata gresit in ordin. Care pot fi urmarile pentru angajator? Au trecut 2 luni de atunci si doamna doreste sa i se achite salariile pentru aceste 2 luni in care nu a lucrat. Persoana in locul careia a fost angagata a revenit la serviciu pe data de 09.09.2019. Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie formulata corespunzator referinta la cererea de chemare in judecata.
Fostul salariat probabil nu ar trebui sa fie considerat “concediat”. Iar ordinul respectiv probabil ar trebui modificat prin alt ordin.
Daca aveti nevoie de asistenta juridica in elaborarea referintei, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

25 noiembrie 2019