Desfacerea contractului de munca in perioada de proba

13 august 2019 85

Bună ziua. Activez într-o companie din 7 mai 2019. La angajare, am încheiat contract individual de muncă, cu 3 luni de probă, pe o perioadă nedeterminată. Pe 3 august, venind la serviciu, am vazut ca locul meu de muncă era ocupat deja de altă angajata. Mi s-a adus la cunostinta verbal ca de astăzi sunt eliberată din funcție, nefiind anunțată printr-o hotărâre sau ordin, sub semnătura, însoțit de vreun motiv. Pe data de 6 august am depus o plângere la inspecția muncii. Pe 13 august 2019 am primit prin poștă ordinul de desfacere a contractului, pe care l-am văzut pentru prima dată. Eu aș fi dorit să atac în instanța de judecată și aș vrea să știu care este procedura și cheltuielile aproximative. Pana azi inspecția muncii nu venit cu un răspuns, mi s-a spus că plângerea va fi investigată în decurs de 30 de zile. Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Sunteți scutiți de taxă de stat la depunerea cererii de chemare în judecată în acest gen de cauze.

16 august 2019