Desfasurarea unei afaceri in garaj

4 martie 2018 94

Vreau sa deschid o afacere in propriul garaj. Ce forma legala de functionare exista pentru desfasurarea unei afaceri in garaj, ce acte sunt necesare si care sunt conditiile? Multumesc!

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Specificați vă rog ce fel de activitate doriți să desfășurați ca să vă putem oferi un răspuns corect.

4 martie 2018

O mini fabrica de confectionare a unor articole vestimentare. De mentionat ca v-a avea capacitate mica de productie, deci ceva ce se poate desfasura intr-un garaj.

4 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ați putea opta pentru o societate cu răspundere limitată.

http://lex.justice.md/md/324892/

4 martie 2018
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Din pacate, este putin probabil sa va reuseasca sa faceti legal o fabrica de confectionare a unor articole vestimentare in garaj. Garajele sunt o forma de imobil care pot fi utilizare doar pentru pastrarea autoturismelor. Pentru a utiliza incaperea respectiva cu titlu de spatiu de producere trebuie ca incaperea data... mai detaliat sa aiba o destinatie de cladire de producere si sa fie amenajata ca atare. Este putin probabil ca un garaj (20-30 mp) sa poata fi transformat in incapere industriala. Posibil, doar, daca reconstruiti garajul si il transformati in incapere industriala, insa pentru asta sunt necesare autorizatii de constructie si proceduri de schimbare de destinatie a incaperii. Mai simplu va fi sa inchiriati o incapere intr-un imobil industrial.

5 martie 2018