Despagubirea in urma accidentului auto

7 mai 2018 48

Daca masina mea apartine unei firme si dispune de asigurare generala pentru mai multe persoane si de foaie de parcurs pe numele meu, e posibil sa fiu impus sa restitui eu companiei de asigurari suma care i-a fost achitata despagubitului, cu toate ca nu am cauzat acest accident din intentie, nu eram in stare de ebrietate la volan si nu am fugit de la locul accidentului? La general, firmele de asigurari isi intorc banii achitati pentru despagubire?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În esență, asigurarea reprezintă riscul pe care compania de asigurări și-l asumă.
Astfel, dacă automobilul este a companiei iar d-stră erați admis de al conduce, atunci compania de asigurare achită despăgubire a către cel păgubit, fără a solicita încasarea din contul dumneavoastră.
Temei pentru a încasa din contul d-stră apare doar... mai detaliat în cazuri expres prevăzute de lege: lipsa testări tehnice, stare de ebrietate ș.a.
Daca actele erau în regulă, lipsește starea de ebrietate, atunci față de d-stră nu pot apărea obligații de plată față de compania de asigurări.

7 mai 2018
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu exista temei de depunere a actiunii de regres in cazul dvstra !

8 mai 2018