Despăgubiri Air Moldova

5 august 2020 40

Bună ziua. Vă rog să îmi spuneți care este termenul limită pentru a cere în instanță despărgubiri pentru un zbor anulat? Dacă aceasta s-a întâmplat în decembrie 2019, mai am drept să solicit ceva? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Da, sunteți in termen.

Vă adresați cu o cerere prealabilă către compania aeriană privind acordarea compensatiei și le acordați un termen de achitare benevolă 7 zile din momentul recepționării.

Mărimea compensației de la 250 - 600 euro pentru fiecare pasager, în dependență de circumstanțe.

Dacă nu se conformează (de obicei nu... mai detaliat achită benevol) vă adresați în instanța de judecată competentă.

5 august 2020