Despagubiri lunare platite partii vatamate

8 iunie 2023 25

Buna ziua. Am fost condamnat la trei ani de privatiune de libertate in penitenciar de tip deschis. Instanta de asemenea m-a obligat sa ofer partii vatamate sustinere materiala. Am achitat suma indicata si timp de un an si jumatate totul a fost in ordine. Recent, insa, biroul de probatiune m-a informat ca de acum inainte trebuie sa achit partii vatamate o suma lunara de bani. Este legal asa ceva?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Petru, da a fost pronunțată sentința, ați fost obligat de instanță să recuperați prejudiciul. DVS v-ați încadrat, dar la ziua de astăzi DVS nu dispuneți de o recipisă căpătată de la partea vătămată, precum că v-ați acitat. În cazul dat partea vătămată s-a folosit de situați, s-a consultat cu... mai detaliat ” avocatul ” său și ei au găsit de cuviință să vă oblige să achitatți a doua oară prejudiciul cauzat, asta o să fie onorariul avocatului, e o metodă vechi și proastă, e o metodă de escrocherie întreprinsă față de DVS. O să mă întrebi ce de făcut, eu pot să vă propun eșirea din situația dată, dar sunt convins că colegii mei o să reacționeze negativ, eu sunt ambițioz, dar asta e situația. Eu vă propun să apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom dicuta.

9 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Domnul Petru bună ziua, mai întâi de toate este necesar să ne comunicați cum ați achitat despăgubirea materială ( în numerar, direct părții vătămate, prin virament bancar, prin terța persoană, prin intermediul executorului judecătoresc ș.a.)
Organul de probațiune a eliberat în acest sens un act prin care să vă informeze despre... mai detaliat obligația de a achita despăgubirea materială ?
În cazul în care Dvs deja ați achitat despăgubirea/susținerea materială este necesar să adunați mai multe probe în acest sens și să demonstrați organului de probațiune ca ați executat deja această parte a hotărârii/sentinței. Depuneți în acest sens o plângere la inspectoratul poliției, sesizare la organul de urmărire penală și dacă există un act al organului de probațiune în acest sens este necesar de a fi contestat.

12 iulie 2023