Despăgubiri morale

17 februarie 2022 39

Buna ziua. Avem dreptul să depunem cerere pentru despăgubiri morale într-un dosar contravențional de persecuție?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua, da, aveți dreptul.
Vă îndemn să vedeți Legea care reglementeaza modul de reparare a prejudiciului cauzat prin acţiunile ilicite ale organelor de urmărire penală, ale procuraturii şi ale instanţelor judecătoreşti nr.1545 din 25.02.1998.

Respectiv, art.13 din legea indicată supra reglementeaza modul de executare a hotararii cu privire la repararea prejudiciului.
... mai detaliat "Repararea prejudiciului specificat la art. 7 lit. a), c)- g) şi în capitolul III se efectuează din contul bugetului de stat, iar în cazul cînd prejudiciul a fost cauzat de organul de urmărire penală întreţinut din bugetul local - din contul acestui buget. Prejudiciul material şi moral cauzat prin aplicarea ilicită a amenzilor contravenţionale de către alte organe decît instanţa de judecată se repară de către aceste organe".

Dacă aveți întebări suplimentare mă puteți contacta pe email filip.rotaru98@gmai.com

18 februarie 2022