Despăgubiri pentru daunele cauzate sănătății

12 septembrie 2024 0

Bună ziua. Am fost agresat, mai exact lovit în regiunea urechii, fapt care mi-a cauzat dureri puternice timp de patru zile. M-am adresat la medic, care a constatat că este rupt timpanul. Nu m-am adresat la poliție imediat după incident, dar există o înregistrare video a acestuia. Pot să cer despăgubiri pentru daunele cauzate sănătății? Cum trebuie s-o fac, unde să mă adresez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Liviu, ești în drept să depui o cerere la poliție, pentru a fi calificat, ce prejudiciu ți-a fost cauzat medii sau grave, acest lucru îl constă medicul legist. Dacă s-a constat ceia ce ți-am spus, poliția o să trebuiască să pornească o cauză penală pentru a fi stabilit... mai detaliat vinovăția persoanei. E o procedură lungă, ca mai apoi să ceri plata pentru prejudiciul cauzat. Persoana e în drept să-ți plătescă prejudiciul până la stabilirea vinovăției lui, decizia o ei tu.

13 septembrie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

depuneți o plângere oficială prin cancelaria inspectoratului de poliție sau procuraturii

13 septembrie 2024