Despre aducerea fortata in tara

20 iulie 2016 96

Locuiesc peste hotare de jumatate de an, insa sunt cetatean al RM. Zilele acestea pe mine a fost scrisa o plingere la politie si politia a trimis la locul de trai in Chisinau o chemare ca sa ma prezint la ei sa dau explicatii ceva la acea plingere. Sunt obligat sa ma intorc in tara doar pentru aceasta, chiar in cazul ca sunt banuit? Politistul de sector a zis parintilor ca dupa a doua chemare o sa fiu adus cu forta in tara. Cum se procedeaza in asemenea de cazuri?

Jurist comments 1

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salutare Nicu.

Art. 539 din Codul de procedură penală prevede că martorul, expertul sau persoana urmărită, în cazul în care nu este dată în căutare, aflaţi peste hotarele Republicii Moldova, pot fi citaţi de către organul de urmărire penală pentru executarea anumitor acţiuni procesuale pe teritoriul Republicii Moldova. În acest caz,... mai detaliat citaţia nu poate conţine somaţii de aducere forţată în faţa organului de drept. Mai mult decît atît, citarea persoanelor de peste hotare se efectuează în condiţiile prevederilor tratatelor de asistenţă juridică în materie penală.

Cele bune!

20 iulie 2016